Liban
więcej niż przewodnik

Liban to niewielki – mniejszy od województwa świętokrzyskiego – kraj wciśnięty pomiędzy pozostającymi w konflikcie Syrię i Izrael. Jego nazwa kojarzy się dzisiaj z niepokojami, 15-letnią wojną domową, Hezbollahem…

Ale Liban to przede wszystkim zapierające dech pejzaże i wspaniałe zabytki, to historia sięgająca pięciu tysięcy lat przed naszą erę, to Fenicja, to w końcu w znaczącej części Ziemia Święta, skąd w dużej mierze wywodzi się nasza współczesna cywilizacja, to Rzymski Baalbek, trzeci najstarszy meczet, pola bitew wypraw krzyżowych, zamki krzyżowców, miejsce narodzin św. Charbela… to miejsca magiczne, wręcz nasycone religijnością, ale religijnością szczerą, prawdziwą, nie na pokaz i nienachalną.

Liban to ludzie, gościnni, otwarci, tolerancyjni. To jedno z niewielu na świecie miejsc, gdzie można spotkać idące ulicą dwie przyjaciółki – jedną ubraną w krótkie szorty i kusą koszulkę, a drugą w nikab, spod którego widać jedynie oczy. Liban to miejsce, które dało schronienie Polakom ewakuowanym z armią gen. Andersa z ZSRR. W libańskiej ziemi spoczywają kości wielu naszych bliskich.

Liban to kraj o ogromnym potencjale turystycznym. To jedno z niewielu na świecie miejsc, gdzie w zimie można przed południem jechać na narty, a po południu kąpać się w wodach Morza Śródziemnego.

W podróż do tej krainy zabierają nas Kazimierz Gajowy, mieszkający w Libanie od 1987 roku i Paweł Rakowski, który mimo stosunkowo młodego wieku spędził w Libanie kilka lat, zwłaszcza wśród druzów. Swój czas dzieli pomiędzy Liban a Polskę. Obaj od lat służą swoją pomocą i doświadczeniem polskim pielgrzymom i turystom. Głęboko religijna atmosfera panująca w Libanie, fakt dotarcia do Ziemi Świętej sprawia, że siłą rzeczy podróż po tym kraju staje się pielgrzymką. Nawet dla ludzi niewierzących czy innych wyznań. Pielgrzymką do wartości religijnych lub do naszej, europejskiej historii.

Niniejsza książka pt. „Liban – więcej niż przewodnik” jest efektem wielu lat miłości i do Libanu, i pracy w nim. Czytelnik znajdzie tutaj przekrój religijny, historyczny, społeczny, jakim obdarzony został kraj cedrów. Uchwycenie pełnego oblicza Libanu – z jego bogatą przeszłością i bujną teraźniejszością – jest zadaniem trudnym, lecz nie niemożliwym. I o tym jest ten przewodnik – ma przewodzić czytelnika po czasie i przestrzeni tak, aby zwiedzanie Libanu, jak i lektura tej książki była pełnym i wartościowym przeżyciem i doznaniem. Doznaniem zależnym od indywidualnych potrzeb i oczekiwań – czy jest to doświadczenie religijne ziemi biblijnej, pierwszego Kościoła apostolskiego i świętych, czy też źródeł naszej kultury i cywilizacji, jak i pasjonującej opowieści o dalekim kraju i narodzie, który po tej lekturze okaże się być nie tak bardzo obcy ani tak odległy, jak pierwotnie może się to wydawać.

Przewodnik po Libanie

Niniejsza książka jest przewodnikiem do wykorzystania przed i po, ale przede wszystkim w trakcie pielgrzymki, wycieczki czy też indywidualnych wojaży po Libanie. Poświęciliśmy wiele uwagi temu, aby czytelnik dostał solidną, lecz przystępną dawkę informacji praktycznych, historycznych, politycznych i społecznych. Dodatkowo po wielu latach pracy z pielgrzymami i turystami, sugerujemy trasy, jak i kolejność odwiedzanych miejsc, tak żeby zwiedzanie było efektywne oraz efektowne i niezakłócone przez upiorne korki. Niekoniecznie trzeba szykować się na pielgrzymowanie czy zwiedzanie Libanu, żeby sięgnąć po naszą książkę. Liban jest prawie nieobecny na polskim rynku wydawniczym i informacyjnym, a te niewielkie strzępy wiadomości o kraju cedrów często obarczone są błędami lub nieścisłościami. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby w naszej pracy uniknąć rażących błędów, jak i chcemy też prostować błędne lub nieprawdziwe negatywne wieści o Libanie. Mamy nadzieję, że już sama lektura tej książki pozwoli czytelnikowi na wirtualną podróż.

Oddając tą książkę do Państwa dyspozycji musimy wyjaśnić, czego tutaj czytelnik nie znajdzie. Nie informujemy o tym, co jest zmienne i co można wyszukać w Internecie. Hotele, restauracje, ceny wejściówek, kluby – to wszystko się zmienia, zamyka lub otwiera i Internet szybciej i precyzyjniej dotrzymuje kroku wszelkim zmianom czy przemianom. Przed wyjazdem prywatnym czy zorganizowanym zalecamy, aby prześledzić wszelkie informacje noclegowe czy gastronomiczne w sieci. Papier, chociaż cierpliwy, jest niezbyt zmienny w przeciwieństwie do obiegu informacji internetowej. Nasza książka jest o tym, co niezmienne – dlatego jest czymś więcej niż zwykłym przewodnikiem. Pewności nie mamy, ale najprawdopodobniej jest to pierwsza książka w języku polskim, napisana w całości, w mieście gdzie człowiek stworzył alfabet.

Autorzy i wydawca


LIBAN - więcej niż przewodnik
Kazimierz Gajowy, Paweł Rakowski
ISBN: 978-83-941100-2-4
Oprawa miękka z grzbietem
stron 220
Wydawca: ALTER Paweł Wójcik 2020 r.