Kryptowaluta na ratunek libańskiej gospodarki?

BANKNOT b

Liban w ramach działań zwalczających kryzys, planuje wprowadzić własną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Gubernator banku centralnego Riad Salameh powiedział w poniedziałek (9-11-2020), że kraj musi stworzyć libańską cyfrową walutę, aby podtrzymać zaufanie do systemu bankowego.

„Co do podaży pieniądza na rynku libańskim, szacuje się, że w domach przechowywanych jest 10 mld dolarów” – powiedział Salameh, według państwowej Narodowej Agencji Informacyjnej. Bankier dodał, że projekt waluty cyfrowej zostanie uruchomiony w 2021 roku i pomoże wdrożyć bezgotówkowy system finansowy. To z kolei zwiększy przepływ pieniądza w kraju i za granicą.

Liban w dużej mierze opiera się na przekazach pieniężnych pochodzących z jego ogromnej, globalnej diaspory. Według Światowego Banku w 2019 r. przekazy osobiste stanowiły prawie 14 % libańskiego produktu krajowego brutto. W 2004 r. było to aż 26,4%.

Salameh mówi, że Liban będzie utrzymywał swoje rezerwy złota jako zabezpieczenie przed szerszym kryzysem. Jeśli taki kryzys wystąpi, bank centralny sprzeda złoto na rynkach zagranicznych.

Banque Du Liban rozmyśla nad państwową cyfrową walutą od co najmniej 2018 r. Wygląda na to, że w końcu podjął jakieś konkretne działania. Wpływ na to miały gwałtowne protesty i rozruchy, które spowodowały zatrzymanie systemu finansowego Libanu.

W obliczu kryzysu dolarowego, banki zaostrzyły ograniczenia w transakcjach walutowych, a co najmniej jedna duża instytucja ograniczyła wypłaty do zaledwie 400 dolarów miesięcznie. Załamujący się libański lir niemalże uniemożliwił przeprowadzanie transakcji w lokalnej walucie.

W czerwcu demonstranci podpalili bank centralny w Trypolisie, demonstrując gniew z powodu upadku liry, która od dawna była wymieniana w stosunku 1500 za dolara.

Rosnące zamieszanie wokół libańskiej waluty fiat wywołało falę zakupów BTC wśród mieszkańców tego kraju. Gwałtowny wzrost aktywności odnotowały szczególnie rynki peer-to-peer, takie jak Localbitcoins.

Polityczny chaos nie jest niczym nowym dla Libanu. Ten mały, śródziemnomorski kraj z trudem uformował swoją tożsamość po 15-letniej wojnie domowej. Sekciarski system podziału władzy, rządzony przez feudalne elity, sprawił, że rządzenie krajem było niezwykle trudne, nawet w okresach względnego spokoju.

(bitcoin.pl)