Emmanuel Macron w Libanie

Francuski prezydent Emmanuel Macron okazał się być jedynym światowym przywódcą, który oferuje Libanowi potencjalną drogę wyjścia z kryzysu i aktywnie wprowadzą ją w życie. Libańska klasa polityczna jest głęboko skorumpowana i skłócona i tylko poważne reformy mogą zapobiec ponownemu wybuchowi wojny domowej. Macron chce uzyskać od libańskich przywódców wiarygodne zapewnienie w sprawie reform oraz konkretnego kalendarza zmian i wyborów w ciągu "sześciu do 12 miesięcy". Zapowiedział, że chce rozmawiać z nowym kandydatem na premiera i wszystkimi libańskimi partiami politycznymi obecnymi w parlamencie, w tym również z tymi, z którymi się nie zgadza. Artykuł w oryginale na stronie POLITICO.eu

To ostatnia szansa dla tego systemu – powiedział Macron w wywiadzie udzielonym POLITICO w poniedziałkowy wieczór, na pokładzie samolotu z Paryża do Bejrutu. – Zdaję sobie sprawę, że wiele ryzykuję (…). Kładę na stół jedyną kartę, którą mam: mój kapitał polityczny.

Macron przybył do tego bliskowschodniego kraju i byłego francuskiego protektoratu drugi raz w ciągu miesiąca, próbując wymusić reformy w zamian za umorzenie długów. Liban od dawna jest pogrążony w politycznym i finansowym kryzysie, do którego ostatnio doszła jeszcze epidemia koronawirusa i sierpniowa eksplozja w bejruckim porcie. W jej wyniku zginęło prawie 200 osób, a premier Hassan Diab podał się do dymisji.

Po tygodniach francuskich nacisków, by na stanowisko premiera mianować tak zwaną wiarygodną osobę, tamtejsze partie polityczne zgodziły się wystawić dyplomatę, Mustafę Adiba. Zrobiły to w poniedziałek, dosłownie na kilka godzin przed przybyciem Macrona.

Libańska klasa polityczna torpedowała dotąd wysiłki społeczności międzynarodowej, zmierzające do przeprowadzenia reform w kraju. Macron ostrzegł, że następne trzy miesiące będą "kluczowe" dla dokonania prawdziwych zmian, a jeżeli to się nie stanie, to zaostrzy kurs i sięgnie po takie środki jak wstrzymanie kluczowej dla kraju międzynarodowej pomocy finansowej i wprowadzenie sankcji wymierzonych w przedstawicieli klasy rządzącej.

Krytycy Macrona twierdzą jednak, że nie wykorzystuje on pełni potencjału i wpływów Francji by wymóc zmiany, biorąc pod uwagę, że Hezbollah, libańska partia, która najbardziej sprzeciwia się obecnie prawdziwym reformom, trwa w swoim oporze dzięki połączeniu pępowiną z Iranem oraz potężnemu wsparciu finansowemu i militarnemu, jakie otrzymuje z Teheranu. Macron odrzuca tę krytykę argumentując: – Jeżeli odpowiemy siłą na siłę, doprowadzi to do eskalacji. I wyjaśnia, że to droga do wojny, czyli ostatniej rzeczy, której w tej chwili Libańczycy potrzebują. – Nie wciągajcie Francji w wojnę przeciwko którejś z libańskich sił politycznych. To byłoby absurdalne i szalone – mówi.

W przypadku Libanu Macron stoi wobec takiego samego wyboru co wszystkie liberalne demokracje, próbujące porozumieć się z krajami takimi jak Rosja, Chiny, Turcja czy Iran, które nie wahają się używać swoich sił zbrojnych, gwałcić międzynarodowe prawo i podkopywać oparty na zasadach globalny system. Problem tych, którzy bronią pluralizmu polega na tym, by nie wpaść w pułapkę eskalacji gróźb. To jest pułapka, w którą ja nie chcę wpaść i nie wpadnę. Dotyczy to również wschodniego basenu Morza Śródziemnego – powiedział Macron, nawiązując do rosnącego napięcia pomiędzy Turcją a Grecją w sprawie wód terytorialnych.

Powrót Macrona do Libanu po pierwszej wizycie po wybuchu spotkał się z dużym sceptycyzmem. Nawet ci, którzy jeszcze trzy tygodnie temu widzieli w nim zbawcę kraju zastanawiają się, czy jest w stanie cokolwiek osiągnąć. Krytycy są również rozczarowani wyborem nowego kandydata na premiera, człowieka w dużej mierze nieznanego, który był szefem kancelarii w rządzie byłego premiera, Najiba Mikatiego, a ostatnio ambasadorem w Niemczech. Macron powiedział, że jedyna alternatywa, Nawaf Salam – obecnie sędzia w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości, który był głównym kandydatem na premiera ze strony społeczeństwa obywatelskiego i ugrupowań opozycyjnych, protestujących od października 2019 roku – nie miałaby szans powodzenia. Hezbollah zawetował ten wybór. Dodatkowo Salama popierały raczej ruchy protestu niż partie polityczne, co oznacza, że raczej trudno byłoby mu uzyskać poparcie w parlamencie. Musiałby dostać nadzwyczajne uprawnienia na okres przejściowy, by móc przeforsować reformy i płynnie przeprowadzić wybory – a tego Francja nie może zagwarantować.

Gdybym popierał pana Nawafa Salama (…) zabilibyśmy tę kandydaturę, ponieważ wrzucilibyśmy go w system, w którym parlament blokuje wszystko – powiedział Macron.

Prezydent Francji oskarżył jednak również ruch protestu, że nie wykorzystał okazji.

Nazwisko działa, jeżeli ulica wie, jak stworzyć lidera, który poprowadzi rewolucję I złamie system. To nie zadziałało, przynajmniej na dzisiaj, może zadziała jutro lub pojutrze – dodał.

Macron odrzucił również oskarżenia, że osobiście wybrał Adiba i dogadał się z Iranem.

Nie znam go, nie ja go wybrałem i nie jest moim zadaniem ingerować czy też aprobować – powiedział.

Macron podkreślił, że wywiera presję na Liban, odwiedzając ten kraj dwa razy w tak krótkim czasie w bezprecedensowy sposób: jest szczery, prowadzi długie i mozolne negocjacje z klasą rządzącą; grożąc między innymi wstrzymaniem pomocy i nałożeniem sankcji. Cytując włoskiego marksistę, Antonio Gramsciego, Macron powiedział: – Nowe powstaje z trudem, a stare trzyma się mocno. Musimy znaleźć drogę, by to obejść i to właśnie staram się robić.

(ONET.pl)