NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

O świcie na lotnisku w Bejrucie Libańczyk w średnim wieku pożegnał się szybko ze swoją żoną i dwoma młodymi chłopcami, zanim przeszli przez bramę, spiesząc się, by nie spóźnić się na samolot do Kanady. Nigdy nie przypuszczał, że nadejdzie dzień, kiedy jego libańsko-kanadyjska żona opuści swój kraj z niewielką szansą na powrót. „Życie stało się tutaj bardzo trudne” - powiedział, stojąc samotnie w prawie pustej hali odlotów. „Szczerze mówiąc, nie wiem, co nas czeka. „Zrobię co w mojej mocy, aby wrócili, ale jeśli zapytasz mnie, czy jestem optymistą, odmówiłbym; przeciwnie, jestem bardzo pesymistyczny ”. Po ponownym otwarciu lotniska w Bejrucie 1 lipca po ponad trzech miesiącach zamknięcia z powodu obaw związanych z koronawirusem, dochodzi do ogromnego drenażu mózgów. Emigracja nie jest nowym zjawiskiem w Libanie, który w dużej mierze opiera swój budżet na przekazach pieniężnych wysyłanych przez dużą liczbę obywateli pracujących za granicą. Drenaż mózgów ma miejsce i będzie się nasilał. Ludzie stają się naprawdę zdesperowani. Rosnąca liczba, zwłaszcza młodych Libańczyków, uważa, że jedynym wyjściem jest wyjechać. Emigracja może być łatwiejsza dla osób z podwójnym obywatelstwem, ale wielu innych próbuje również szczęścia. Głównym czynnikiem zmuszającym Libańczyków do emigracji jest dewaluacja lokalnej waluty, która sprawiła, że miesięczna pensja w Libanie wacha się między „100 a 200 $”.

 

  *  *  * 

BEIRUT: Przywódca Hezbollahu, Hasan Nasrallah, oskarżył panią Dorothy Shea ambasadora USA w Bejrucie o „zachowywanie się jak przywódca wojskowy” i podżeganie do konfliktów w delikatnej strukturze społeczeństwa libańskiego.. „Ambasador USA podżega libańskie partie i urzędników przeciwko Hezbollahowi i jego sojusznikom, popychając Liban w kierunku wewnętrznych sporów i wojny domowej”, powiedział Nasrallah w telewizyjnym przemówieniu, nawiązując do sporu dyplomatycznego, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu. „Proszę, aby ambasador USA powstrzymała się od występowania w naszych stacjach telewizyjnych i mówienia o demokracji i prawach człowieka, ponieważ reprezentuje kraj, który prowadził wojny, zniszczył wiele krajów i skradł ich zasoby” - powiedział. Nasrallah oskarżył ambasadę USA o próbę „zagłodzenia Libanu” i odstraszenia inwestycji zagranicznych”. Ambasador USA Dorothy Shea została uwikłana w spór dyplomatyczny po tym, jak libański sędzia zabronił mediom lokalnym i zagranicznym przeprowadzania wywiadów z ambasadorem USA w Bejrucie. Decyzja była wynikiem wywiadu telewizyjnego, w którym Shea oskarżyła Nasrallaha o demontaż stabilności Libanu. Shea powiedziała, że ​​Liban boryka się z latami korupcji kolejnych rządów, i oskarżyła Hezbollahu o wyłudzanie funduszy rządowych na własne potrzeby. Narallah w swoim wystąpieniu wyraził dumę z decyzji sędziego, nazywając to „odważną odpowiedzią”. „Co by się stało, gdyby libański ambasador w Waszyngtonie skomentował politykę Trumpa?” - zapytał Nasrallah.

 *  *  *

Gazeta Asharq al-Awsat donosiła we wtorek, że libańskie sądy i aparat bezpieczeństwa zintensyfikowały dochodzenia po przejęciu 9 milionów dolarów, które dotarły do Libanu z Turcji, na pokładzie dwóch prywatnych samolotów. Śledztwo koncentruje się na pochodzeniu tych funduszy i sposobie ich wyprowadzenia z Turcji oraz celu ich wykorzystania w Libanie, powiedział dziennik. Zauważył, że zatrzymani udzielili sprzecznych zeznań, co wzbudziło obawy, że pieniądze mogły być wykorzystane do „destabilizacji bezpieczeństwa”. Minister spraw wewnętrznych Mohammed Fahmi powiedział w oświadczeniu, że „policja aresztowała cztery osoby, dwóch Turków i dwóch Syryjczyków, przylatujących z Turcji prywatnym samolotem. Zatrzymani twierdzili, że są właścicielami kantorów wymiany walut”. Choć łacińskie przysłowie mówi, że; Pecunia non olet (pieniądze nie śmierdzą) – autorstwo tego powiedzenia przypisuje się Wespazjanowi, który wprowadził ok. 70 roku n.e. podatek od toalet publicznych, to cała spraw z tymi 9 milionami dolarów, śmierdzi i to porządnie. 

*  *  * 

Groźby i ataki USA i Izraela nie powstrzymują Syrii i Iranu: podpisano umowę o wzmocnieniu współpracy wojskowej Syryjska Republika Arabska i Islamska Republika Iranu podpisały kompleksowe porozumienie wojskowe w celu konsolidacji współpracy wojskowej i bezpieczeństwa w różnych obszarach związanych z działaniem sił zbrojnych w dwóch przyjaznych krajach. Umowa została podpisana po licznych spotkaniach i sesjach roboczych prowadzonych przez stronę syryjską pod przewodnictwem generała porucznika Alego Abdullaha Ayouba, zastępcy naczelnego dowódcy armii oraz sił zbrojnych i ministra obrony, a także strony irańskiej kierowanej przez generała Mohammad Baqeri, szef sztabu irańskich sił zbrojnych, czyta oświadczenie wydane przez obie strony. Na wspólnej konferencji prasowej szef obrony Syrii potwierdził, że strategiczna i specjalna współpraca wojskowa między Syrią a Iranem będzie kontynuowana i obejmować wszystkie obszary, pomimo eskalacji presji i zagrożeń. „Stawimy czoła każdemu nowemu wyzwaniu z większą determinacją i przestrzeganiem naszych zasad, a także stworzymy środowisko sprzyjające przezwyciężeniu tego nowego rozdziału otwartej wojny dzięki wysiłkom wszystkich Syryjczyków i współpracy z braćmi, przyjaciółmi i sojusznikami zainteresowanymi walką z wszystkie formy i terminy terroryzmu - podkreślił. Ze swojej strony irański szef sztabu podkreślił, że ludy regionu, przywódca ruchu oporu, Iran i Syria są zdeterminowane, aby rozwijać i chronić stosunki wojskowe, obronne i bezpieczeństwa, i potwierdził tę współpracę między dwoma krajami będą nadal postępować, a najnowsza umowa przyniesie większą współpracę.